Scroll Top
Nowoczesne i zautomatyzowane przedsiębiorstwa, w których następuje bardzo duży przepływ informacji, wykorzystują systemy RFID. Czym są i co się na nie składa? Jak i gdzie można z nich korzystać?

RFID – definicja i elementy systemu

Skrót ten pochodzi od angielskich słów Radio-Frequency Identification i tłumaczy się go jako sposób identyfikacji za pomocą fal radiowych.

System umożliwia odczytywanie i zapisywanie danych na odległość i to w sposób jednoczesny. Składa się z 4 podstawowych elementów:

1. Czytnika RFID, spajającego całość i będącego jego „mózgiem”, który można odpowiednio zaprogramować np. na odczytywanie wyłącznie wybranych znaczników,

CZYTNIKI RĘCZNE

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.05.14

CZYTNIKI STACJONARNE

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.05.17

2. Anteny RFID – mają za zadanie wysyłać i odbierać informacje,

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.07.57

3. Tagów RFID – w chipie taga przechowywane są dane, które mogą być potem zdalnie odczytane. Umieszcza się je na obiektach podobnie jak kody kreskowe. Tagi mogą pomieścić jednak więcej informacji niż one, odczyt może odbyć się, nawet kiedy jest on schowany i można ich używać ich wielokrotnie,

NALEPKI

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.08.44

TAGI TWARDE

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.08.47

4. Oprogramowania – umożliwia uzyskanie odpowiednich informacji i ich przetwarzanie.

System może być bardziej rozbudowany w postaci stacjonarnych lub mobilnych bramek RFID wyposażonych dodatkowo w czujniki ruchu, drukarki RFID itp. Wszystko zależy, do czego i gdzie jest wykorzystywany. Trzeba jednak zawsze właściwie go skonfigurować i dostosować, tak aby odczyt był prawidłowy, nawet gdy tagi RFID są w ruchu.

Zastosowanie systemów RFID

Technologia RFID to obecnie standard, jeśli chodzi o identyfikację obiektów czy nawet osób, a także komunikację między nimi. Systemy te stosowane są w wielu rozmaitych branżach i procesach. Najpowszechniej wykorzystuje się je w przemyśle, produkcji, magazynowaniu i logistyce. Służą przede wszystkim do monitorowania linii produkcyjnej, co wpływa na kontrolę jakości, wykrywanie błędów produkcyjnych czy wad produktu. Procesy mogą odbywać się dzięki nim w zautomatyzowany sposób, być usprawnione i stać się efektywniejsze. Za pomocą Systemów RFID łatwiej też identyfikować, sortować i śledzić maszyny, materiały lub narzędzia. Identyfikacja i zbieranie informacji odbywa się szybko, dokładnie oraz kompleksowo. Do tego w czasie rzeczywistym i bezkontaktowo. To wszystko sprawia, że RFID zastępuje tradycyjne kody kreskowe i prawdopodobnie w niedługim czasie wszystkie przedsiębiorstwa, którym znane jest pojęcie Przemysłu 4.0, będą korzystać wyłącznie z tej technologii.

Przykłady bramek RFID

PRZYKLADY bramek rfid
Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.