Scroll Top

System RTLS u producenta urządzeń elektronicznych i automatycznych, czyli skuteczna lokalizacja towaru w magazynie i nie tylko

Branża urządzeń elektronicznych i automatów to dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki. Odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu i mierzy się z wieloma trudnościami. Przy wyzwaniach w postaci pełnej automatyzacji procesów, obiektów i efektywność produkcji, technologia RTLS staje się cennym narzędziem. Dziś sprawdzimy, jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie rozwiązania RTLS u producentów urządzeń elektronicznych i automatycznych. Odpowiemy na pytanie, jak ta technologia pomaga optymalizować magazyny, logistykę oraz procesy produkcyjne zasobów w tej dynamicznej branży.

Z czym się mierzymy:
chęć optymalizacji pracy na magazynie, w logistyce i na produkcji

Nasz klient, producent urządzeń elektronicznych i automatycznych stanął przed dużym wyzwaniem. Chciał pełnej optymalizacji procesów produkcyjnych, magazynowych i logistycznych. Optymalne wykorzystanie miejsc pracy, efektywne zarządzanie grupami zasobów i kontrola wydajności stały się jego priorytetem. Jednym z kluczowych problemów, z którymi firma musiała się zmierzyć, były trudności z optymalnym rozmieszczeniem magazynów i miejsc pracy na produkcji. Pracownicy tracili cenny czas na chodzenie do magazynów na końcu hali. Podejrzewano, że „przepalano” wiele czasu na lokalizację towaru w magazynach i potrzebnych do pracy materiałów. Firma chciała zweryfikować, czy da się sprawdzić i  zoptymalizować te procesy poprzez wykorzystanie technologii lokalizacji w czasie rzeczywistym.

system RTLS


CZEGO POTRZEBUJEMY:

system RTLS – lokalizacja w czasie rzeczywistym

Aby sprostać tym wyzwaniom, firma potrzebowała rozwiązania do weryfikacji danych lokalizacji obiektów. Systemu, który pozwoli na zbieranie danych dotyczących lokalizacji pracowników, pojazdów czy robotów. Kluczowym celem było określenie, ile czasu pracownicy spędzają w określonych strefach. Oprócz określenia czasu poruszania się obiektów na hali firma potrzebowała czegoś więcej. Mowa o technologii lub systemie lokalizacji, który zweryfikuje, jakie trasy przemieszczania są optymalne dla pracowników.

system RTLS

JAK TO ROZWIĄZALIŚMY:
Zastosowanie technologii RTLS poprzez system lokalizacji towaru w magazynie i nie tylko 

W odpowiedzi na te wyzwania firma postawiła na innowacyjne podejście, oparte na technologii Real-Time Location System (RTLS). Technologia RTLS umożliwia sprawdzenie lokalizacji obiektów, w tym pracowników, towarów i pojazdów w czasie rzeczywistym. System oparty na RTLS pozwolił na dokładne śledzenie ruchu, namierzenie lokalizacji oraz historię przemieszczania się wszystkich obiektów. System okazał się kluczowym narzędziem do optymalizacji procesów wewnętrznych naszego klienta. 

Rozwiązanie pozwala na wyciągnięcie historii lokalizacji w postaci tak zwanych „map spaghetti” oraz „heatmap”. Ukazuje to trasy poruszania się obiektów w czasie rzeczywistym. Pozwala to na zidentyfikowanie najchętniej wykorzystywanych ścieżek oraz możliwe trasy po optymalizacji. Heatmap natomiast pokazuje, które obszary są najczęściej odwiedzane przez pracowników. Uzyskanie tych danych stanowiło cenne źródło informacji. Pomogły one przy planowaniu optymalnego rozmieszczenia miejsc pracy, składów magazynowych i zasobów firmy.

System RTLS sprawdził się w lokalizacji towaru magazynie, na produkcji i w logistyce

Instalacja systemu opartego na technologii RTLS wymagała od firmy Sietom dostarczenia odpowiednich narzędzi. Należą do nich tagi, czyli znaczniki, oraz anteny, których rolą jest sczytywanie danych z tagów. Jak można się domyślić, bardzo istotne było precyzyjne ustalenie lokalizacji anten. Bez tego zasięg odczytu danych z zasobów nie byłby satysfakcjonujący. Montaż i kalibracja systemu pozwoliły na osiągnięcie najlepszych wyników i efektywne monitorowanie lokalizacji zasobów w czasie rzeczywistym.

Jak widać, wdrożenie systemu RTLS przyniosło znaczne korzyści naszemu klientowi, producentowi urządzeń elektrycznych i automatyki. Dzięki dokładnemu monitorowaniu lokalizacji towaru i zasobów firma osiągnęła optymalizację procesów produkcyjnych, magazynowych i logistycznych. Dzięki technologii RTLS firma może teraz podejmować decyzje oparte na twardych i sprawdzonych danych, co pozwala na dalszą efektywną ekspansję na rynku. Technologia RTLS okazała się kluczowym narzędziem w rozwoju i osiągnięciu sukcesu firmy, a my cieszymy się, że jesteśmy tego częścią.

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.