wdrożenia

Sekcja szermiercza SIETOM AZS-AWFiS GDAŃSK

SEKCJA  SZERMIERCZA  SIETOM AZS-AWFiS GDAŃSK (2001-2016)

 

W  latach 2001 -2016 r. spółka  Sietom  Sp. z o.o. była Sponsorem  Tytularnym sekcji  szermierczej AZS-AWFiS Gdańsk.  Dzięki stałemu wsparciu finansowemu i organizacyjnemu udzielanemu przez spółkę, ta zasłużona dla polskiego sportu sekcja  rozwijała działalność szkoleniową oraz organizacyjną o charakterze marketingowym i PR. Zaowocowało to piętnastoma latami wspaniałych sukcesów gdańskich szermierzy na arenach całego świata. Trzeba tu wymienić m. in.brązowy medal IO w Atenach (1994), tytuł  Mistrzyń  Świata w r. 2007, wicemistrzyń Świata w r. 2002 oraz 2010, mistrzyń Europy (2003,2005) oraz dziesiątki medali MP we wszystkich kategoriach wiekowych.

 

Poniżej więcej informacji na temat historii sekcji

Sekcja szermiercza przy Akademickim Związku Szermierczym w Gdańsku powstała  już w r. 1921 dzięki staraniom por. Kubalskiego. Po II wojnie światowej sekcję reaktywowano w 1948 r. W 1976 r. sekcja została włączona w struktury  Klubu Sportowego Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego . Po przemianowaniu  w 1981 r. uczelni na Akademię, także i klub zmienił swoją nazwę na KS AZS-AWF Gdańsk. Po  zmianie nazwy uczelni w 2002 r.. odkąd uczelnia jest Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu , aktualna nazwa klubu to KS AZS-AWFiS Gdańsk.

Sekcja szermiercza AZS-u Gdańsk obejmowała szkoleniem 2 konkurencje: szpadę oraz floret i od  lat 70-tych zaczęła odgrywać coraz większą rolę w polskiej szermierce. Pierwszy medal Mistrzostw Polski – medal srebrny zdobył dla sekcji w Łodzi w 1973r.  florecista Leszek Martewicz, który w tym samym roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Goeteborgu . Pierwszy sukces drużynowo w MP osiągnęła drużyna szpadzistów w Poznaniu w 1977 r sięgając po srebrny medal.  Florecistki  swój pierwszy medal- brązowy drużynowo –  zdobyły w 1982 r. w Krakowie. Trzy lata później , w 1985 r. w Katowicach florecistki zdobyły historyczny – złoty medal w turnieju drużynowym, rozpoczynając na kilka dekad dominację w krajowej rywalizacji.  Do dziś gdańskie florecistki zdobyły 27 tytułów drużynowych mistrzyń Polski, co jest wyjątkowym osiągnięciem w historii polskiej szermierki.

Pierwszych olimpijczyków sekcja „dochowała się” w 1988, kiedy to w Igrzyskach XXIV Olimpiady w Seulu startowali: Anna Wojtczak – Sobczak i Hanna Prusakowska (florecistki) oraz Cezary Siess (szpada). Pierwszy olimpijski medal dla sekcji zdobyli  we florecie  Cezary Siess i Ryszard Sobczak, którzy byli członkami reprezentacji Polski na igrzyskach w 1992 r. w Barcelonie. Następne medale olimpijskie to: srebro drużynowo w Atlancie 1996 (Jarosław Rodzewicz, Ryszard Sobczak) i w Sydney 2000 (Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka) oraz brąz indywidualnie Sylwii Gruchały w Atenach w 2004 .

 

Galeria

Nasi partnerzy