RTLS (Real Time Location Systems), czyli systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym, to rozwiązania oparte o radiową technologię impulsów szerokopasmowych (Ultra Wide Band – UWB). RTLS umożliwia lokalizację, identyfikację i nadzór obiektów w czasie rzeczywistym –z dokładnością do 30 cm. Głównymi elementami systemu są różnych rozmiarów tagi (etykiety), sensory (kotwice) oraz specjalistyczne oprogramowanie. Tagi komunikują się z sensorami za pomocą sygnałów – tagi emitują sygnały UWB, zaś sensory je odczytują i przesyłają do serwera. Natomiast oprogramowanie, dzięki różnym algorytmom, oblicza lokalizację obiektu.
W zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych, oprócz lokalizacji UWB, RTLS może zapewniać tzw. lokalizację strefową (pokazuje tylko obecność obiektu). Ponadto jest w stanie generować tzw. zdarzenia przestrzenne – wówczas pojawienie się śledzonego obiektu w wyznaczonej strefie powoduje określoną reakcję w platformie zarządzającej. RTLS może także umożliwić tzw. tracking – dzięki któremu droga, którą przebył śledzony obiekt, jest rejestrowana oraz prezentowana.
Systemy RTLS cechuje większa dokładność niż systemy automatycznej identyfikacji RFID, które również wykorzystują fale radiowe, jednak o mniejszym zasięgu. Systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym są coraz bardziej popularne nie tylko w logistyce, gdzie służą do tzw. śledzenia produktów (traceability) – na etapie ich produkcji, obróbki i dystrybucji. Wykorzystuje je m.in. branża ochroniarska – w której monitoring osób odpowiedzialnych za ochronę budynku wpływa na wzrost bezpieczeństwa oraz jest nieoceniony w razie zdarzeń mu zagrażających. W branży medycznej niektóre szpitale używają systemów RTLS do lokalizacji personelu, pacjentów, osób odwiedzających czy sprzętu. Korzysta z nich również branża budowlana.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZE SYSTEMY RTLS?
Należy podkreślić, że systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym korespondują z założeniami lean management (szczupłego zarządzania). Umożliwiają bowiem redukcję tzw. marnotrawstwa, które zależnie od branży może przyjąć formy: nadprodukcji, niewykorzystanego potencjału ludzkiego, zbędnego ruchu czy zbyt długiego oczekiwania. Dane uzyskane dzięki tym systemom można bowiem później wykorzystać do rozmaitych analiz, które posłużą do zaplanowania różnego typu optymalizacji. Korzyści z wdrożenia systemów RTLS są bezsprzeczne, jednak warto pamiętać o aspektach formalnych, które im towarzyszą. Dotyczy to m.in. poinformowania o nich pracowników oraz uzyskania ich zgody na pozyskiwanie i przetwarzanie danych lokalizacyjnych.
Obecnie Sietom dostarcza i wdraża rozwiązania na bazie platformy SEWIO RTLS. Umożliwiają one śledzenie obiektów z dokładnością do 30 cm. Jesteśmy jednym z polskich partnerów platformy SEWIO w zakresie rozwiązań transformacji cyfrowej. Systemy, które proponujemy naszym klientom, cechują się przede wszystkim niezawodnością i trwałością. Są odporne na uszkodzenia, zaś baterie, które wchodzą w ich skład, wykazują aż 5-letnią żywotność. Wszystkie komponenty systemu można skonfigurować nawet w ciągu 1 godziny. Co więcej, może on być ponownie wykorzystany w innych warunkach, np. gdy zajdzie potrzeba monitorowania większej liczby obiektów. Wymaga to jedynie dołączenia kolejnych tagów i sensorów. Jako firma działająca od 1992 roku służymy fachowym doradztwem pomagając w wyborze rozwiązań. Serdecznie zapraszamy Cię do współpracy.