RFID – jak działa i jak pomaga w produkcji i konfekcji warzyw? Firma rodzinna posiada status dużego przedsiębiorcy. Zajmuje się produkcją i konfekcjonowaniem ziemniaków uprawianych w Polsce oraz Europie. Dodatkowo zajmuje się wszystkimi gatunkami cebuli żółtej, czerwonej, szalotki, cebuli typu pikles oraz czosnku. Prowadzi eksport na rynek krajowy i międzynarodowy.
Klient przechowuje surowce do konfekcjonowania w skrzynio-paletach (ok. 1200 kg w jednej skrzynio-palecie). Są one składowane w chłodniach, w warstwach nawet po 6 szt. Równocześnie w chłodniach może znajdować się jednocześnie około 10 tysięcy skrzynio-palet z surowcem. Jest to wystarczająca skala, aby zadbać o usprawnienie procesów odczytu i identyfikacji danych o produktach.
Z CZYM SIĘ MIERZYMY:
Brak technologii wspomagającej przy rosnącej skali towarów
Przy rosnącej skali produkcji w firmie zaczęły rosnąć plany na miejsce składowania produktów w chłodniach. W związku z tym należało zaopiekować kwestię zarządzania ruchem skrzynio-palet od sortowników aż do chłodni. Ilość produktów wzrasta a co za tym idzie – odnalezienie poszczególnych produktów zaczyna być coraz bardziej utrudnione. Ręczna weryfikacja i spisywanie towarów w pewnym momencie przerosła możliwości firmy.
Dodatkową trudnością zaczęło być rozchodowanie produktów skierowanych z chłodni do pakowania. W tej kwestii również manualny aspekt zaczął być coraz bardziej uciążliwy dla firmy i pracowników.
CZEGO POTRZEBUJEMY:
Poszukiwanie systemu wykorzystującego czytniki RFID
Klient sam wybrał za cel wprowadzenie technologii identyfikacji danych poprzez czytniki RFID (wykorzystanie tak zwanych tagów RFID). Przez długi czas poszukiwał dostawcy rozwiązania, które sprosta wyzwaniom.
NO DOBRZE, ALE JAK DZIAŁA TA TECHNOLOGIA?
Najprościej ujmując, technologia RFID oznacza zastosowanie fal radiowych do identyfikacji informacji. Są one zakodowane w postaci tagów RFID.
Zastosowanie technologii RFID z wykorzystaniem fal radiowych w warunkach stwarzanych przez skrzynio-palety z ziemniakami było innowacyjne. Główne problemy stwarzało:
- duże zagęszczenie skrzynio-palet w chłodniach,
- odbicia sygnałów radiowych od elementów metalowych konstrukcji chłodni oraz wózków widłowych,
- interferencja sygnałów wskutek odbić,
- dobór odpowiednich tagów RFID mocowanych w skrzynio-paletach.
Firma Sietom przeprowadziła wiele testów. Wykonała wdrożenie pilotażowe czytnika RFID w postaci jednej stacjonarnej bramki RFID w chłodni.
JAK TO ROZWIĄZALIŚMY:
System RFID jest rozwiązaniem elastycznie dopasowującym się do potrzeb Twojej firmy
Po przeprowadzeniu testu z czytnikiem RFID w postaci bramki okazało się że zastosowanie RFID w takiej formie nie spełnia wymagań firmy. Wraz z klientem podjęto decyzję o rezygnacji ze stacjonarnych bramek w bramach wjazdowych do chłodni. Nie poddając się firma Sietom zaprojektowała i zbudowała innowacyjne rozwiązanie RFID.
Autorsko opracowane rozwiązanie identyfikacji odczytu produktów składało się z:
- specjalnie dobranych i przetestowanych tagów RFID do identyfikacji skrzynio-palet,
- mobilnych terminali RFID dla operatorów wózków widłowych,
- aplikacji na terminale mobilne. Pozwalały one operatorom wózków widłowych na skanowanie tagów RFID w skrzynio-paletach oraz wstawianie skrzynio-palet w zaplanowane miejsca. Dzięki temu możliwa była kontrola wolnych miejsc w chłodniach i usprawnienie przemieszczania ładunków,
- aplikację webową do wizualizacji stanów magazynowych w chłodniach,
- stacjonarne bramki RFID na wywrotnicach rejestrujące automatycznie rozładowanie skrzynio-palet.
Integracja technologii z systemem klienta
Całe rozwiązanie zostało zintegrowane z istniejącym system zamówieniowo-produkcyjnym klienta. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Wykorzystanie fal radiowych w identyfikacji produktów sprawdził się doskonale u klienta. Wykorzystanie tagów i terminali w niekonwencjonalny sposób usprawniło pracę całej firmie. Technologia RFID na stałe zagościła w produkcji, a jej zastosowanie będzie poszerzane w kolejnych aspektach.