Scroll Top

Technologia bluetooth jako nowoczesne rozwiązanie radiowe, czyli do czego służą nadajniki bluetooth w przemyśle i jak uratował firmę z branży TSL. 

W dzisiejszym świecie, gdzie ryzyko straty mienia stanowi częste wyzwanie dla firm branży TSL (transport, spedycja, logistyka), rozwój technologii odgrywa kluczową rolę w tworzeniu skutecznych rozwiązań zapobiegających takim incydentom. Jednym z przykładów innowacyjnego podejścia jest wykorzystanie nadajników i odbiorników Bluetooth. Dziś przedstawimy szczegóły tego innowacyjnego rozwiązania, jakim jest technologia bluetooth u jednego z klientów, którego celem jest zmniejszenie kosztów związanych z utratą sprzętu firmowego.

Z czym się mierzymy:
Częsta utrata komputerów diagnostycznych

Jednym z głównych problemów stojących przed firmą branży TSL  była częsta utrata komputerów diagnostycznych. Są one kluczowym narzędziem w procesie serwisowania samochodów ciężarowych. Przez braki w urządzeniach wydajność serwisu znacznie spadła.

Urządzenia znikały w procesie serwisowania, prawdopodobnie w przypadku wywiezienia komputera po wykonanym serwisie. Poza obniżeniem wydajności serwisowania firma ponosiła w związku z tym spore koszty, dokupując cyklicznie nowy sprzęt o sporej wartości.

nadajniki bluetooth

CZEGO POTRZEBUJEMY:
Systemu wykrywającego próby wywozu komputerów

Firma potrzebowała rozwiązania, które pozwoliłoby na wyeliminowanie takich incydentów. 

Wyzwaniem było minimalizowanie kosztów związanych z utratą tych kluczowych urządzeń. Równie ważnym aspektem było też zapewnienie pełnej ochrony mienia przed niepożądanym wywozem z terenu serwisu. Szukano więc kompleksowego rozwiązania, które nie tylko zatrzymałoby pojazdy na wyjeździe z obszaru serwisu, ale także ostrzegłoby operatorów bramy o obecności komputera diagnostycznego w samochodzie.

Wymagane było zatem stworzenie inteligentnego systemu, który działałby szybko i skutecznie. Takie rozwiązanie musiało być nie tylko technologicznie zaawansowane, ale także łatwe w obsłudze i skalowalne. Wszystko po to, aby sprostać potrzebom firmy z branży TSL operującej w dynamicznym środowisku biznesowym.

Ostatecznie celem było wypracowanie innowacyjnego systemu, który nie tylko zabezpieczałby komputery, ale także wpisywał się w długofalową strategię bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej firmy.

nadajniki bluetooth

JAK TO ROZWIĄZALIŚMY:
Technologia wykorzystująca odbiorniki i nadajniki bluetooth

W odpowiedzi na potrzeby klienta zdecydowaliśmy się wprowadzić technologię Bluetooth. Okazała się ona być najbardziej odpowiednia ze względu na swoją odporność na zakłócenia, jakie mogą wywołać metalowe lub szklane obudowy kabin samochodów ciężarowych.

Niewielki nadajnik Bluetooth został zamontowany w obudowie komputera diagnostycznego. Nadajnik bluetooth został wmontowany bardzo dyskretnie, niezauważalnie dla osób postronnych. Dzięki temu nie ma ryzyka jego odłączenia lub uszkodzenia przez klienta, lub pracownika. Dodatkowo konstrukcja samochodu może blokować wiele sygnałów, co wymagało innowacyjnego podejścia do tematu i ułatwienia odczytu transmiterów przez odbiornik.

Do czego służy bluetooth i jak działają w praktyce odbiorniki i nadajniki bluetooth?

Specjalny hub zamontowany przy bramie wyjazdowej odczytuje sygnał Bluetooth nadany z nadajnika zbliżającego się samochodu ciężarowego. Następnie, sygnał ten jest przekazywany do odbiornika bluetooth, czyli w tym przypadku sygnalizatora świetlno-dźwiękowego. Znajduje się on w pobliżu operatora bramy wyjazdowej. Gdy system wykryje obecność komputera diagnostycznego w samochodzie, automatycznie zatrzymuje proces wyjazdu pojazdu z terenu serwisu.

Zastosowanie technologii Bluetooth w tym przypadku przyniosło znaczącą poprawę sytuacji. Nadajniki i odbiorniki bluetooth przyniosły oczekiwany efekt. Ochrona przed utratą komputerów diagnostycznych oraz związanych z nimi strat finansowych znacząco wzrosła.

System ten nie tylko skutecznie identyfikuje poprzez nadajniki pojazdy próbujące opuścić teren serwisu z komputerami. Zapewnia również szybką reakcję operatorów, co minimalizuje ryzyko straty mienia. Dzięki systemowi bluetooth firma branży TSL może skutecznie chronić swój majątek oraz optymalizować procesy serwisowania pojazdów ciężarowych.

WIĘCEJ INFORMACJI docuware@sietom.pl

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.