Scroll Top
Beacon BLE – wykorzystanie technologii bluetooth w centrach dystrybucyjnych

Beacon BLE – wykorzystanie technologii bluetooth  w centrach dystrybucyjnych. Dziś przedstawimy przykład firmy zajmującej się dystrybucją towarów. Jest to globalna korporacja, posiadająca na terenie Polski kilkanaście ogromnych centrów dystrybucyjnych. Na jednej zmianie w centrum pracuje nawet 6 tysięcy pracowników. Ze względu na stale powiększającą się sieć, firma zaczęła poszukiwania odpowiedniego sprzętu pomagającego w organizacji zasobów. Takimi produktami są urządzenia typu nadajnik bluetooth beacons.

Beacon BLE dystrybucja

Z CZYM SIĘ MIERZYMY:
Brak urządzenia weryfikującego stan magazynowy towarów

Klient zamawia u stałych producentów i dostawców sprzęt dla własnych potrzeb. Następnie przesyła taki sprzęt między centrami dystrybucji.

Ze względu na wielkość firmy takiego sprzętu jest bardzo dużo. Dostawy towaru non inventory wykonywane są do doków ładunkowych. Są to te same doki, do których wpływają dostawy produktów, którymi obraca firma klienta.

W efekcie taki sprzęt non inventory, często o bardzo dużej wartości, odkładany jest “gdzieś” na regały. Oczywiście powoduje to późniejsze problemy ze znalezieniem go w razie potrzeby i kontrolą liczebną.

CZEGO POTRZEBUJEMY:
Nadajnik z modułem Bluetooth do lokalizacji przesyłek

Firma przez długi czas poszukiwała rozwiązania, które spełni kilka podstawowych założeń. Przede wszystkim potrzeba urządzenia prostego we wdrożeniu i zapobiegnie dodatkowemu oznakowaniu nalepkami produktów jako non inventory. Zapotrzebowanie firmy obejmowało nadajnik, który spełni kilka funkcji:

  • pozwoli na pozyskanie przez firmę informacji o przybyciu przesyłki, brama, dok ładunkowy, od kogo przesyłka,
  • umożliwi szybkie znalezienie przesyłki w magazynie,
  • nie będzie angażowało klienta w zarządzanie systemem do lokalizacji przesyłek.

 

Beacon BLE

Naszym priorytetem było ustalenie najważniejszych funkcji produktu. Następnie wyszukaliśmy gotowe rozwiązania u dostawców systemów lokalizacji. Niestety, żadne z gotowych rozwiązań nie spełniło oczekiwań firmy. Rozwiązania proponowane na rynku wymagały pracochłonnej rejestracji i zarządzania systemem przez klienta.

JAK TO ROZWIĄZALIŚMY:
Kompleksowe rozwiązanie z zastosowaniem bluetooth beacon BLE

Ostatecznie wspólnie z klientem postanowiliśmy zastosować na próbę rozwiązanie w dwóch centrach dystrybucji. Rozwiązanie z zastosowaniem technologii BLE – Bluetooth Low Energy.

W ciągu 6 tygodni firma Sietom zaprojektowała i zbudowała od podstaw kompletne, nowe rozwiązanie.

W skład rozwiązania weszły:

  • jeden most (SIETOM Bridge POE) BLE śledzący przyjazd przesyłek na bramie wjazdowej w lokacji,
  • pięć mostów (SIETOM Bridge POE) BLE przy dokach przeładunkowych (wjazdowych) w lokalizacji
  • Portal SIETOM BLE Tracker (chmura MS Azure) – system zarządzania przepływem beaconów oraz zarządzania systemem,
  • SIETOM BLE Tracker Client – oprogramowanie na smartfon/terminal mobilny pozwalające zlokalizować beacon (w efekcie konkretną przesyłkę),
  • nadajniki Bluetooth Beacon (250 urządzenia na każdą lokację).

 

Beacon BLE

W tym rozwiązaniu firma Sietom odpowiada za dystrybucję nadajników z modułem beacon  do dostawców klienta. Dodatkowo firma jest odpowiedzialna za zarządzanie systemem.

W pierwszej kolejności dostawca wkłada nadajnik bluetooth beacon do przesyłki. Następnie gdy przesyłka z nadajnikiem beacon przekracza bramę wjazdową wysyłane jest automatyczne powiadomienie do Klienta o nadaniu nowej przesyłki. Gdy przesyłka z nadajnikiem bluetooth beacon przejeżdża przez dok ładunkowy wysyłane jest automatyczne powiadomienie do klienta. Klient za pomocą aplikacji SIETOM BLE Tracker na smartfonie lokalizuje wybraną przesyłkę w magazynie, odbiera przesyłkę z urządzeniem, wyjmuje nadajnik bluetooth beacon i przesyła do Sietom. Następnie Sietom ponownie wprowadza beacon do ‘obrotu’ w systemie.
Zastosowane rozwiązanie z technologią bluetooth beacons ograniczyło koszty zarówno u klienta, jak i dostawcy. Usprawniło również pracę na magazynie.