Scroll Top
Nowoczesne i zautomatyzowane przedsiębiorstwa, w których następuje bardzo duży przepływ informacji, wykorzystują systemy RFID. Czym są i co się na nie składa? Jak i gdzie można z nich korzystać?

Systemy automatycznej identyfikacji RFID

W naszej ofercie znajdują się systemy automatycznej identyfikacji RFID. Skrót ten pochodzi od angielskich słów Radio-Frequency Identification i tłumaczy się go jako sposób identyfikacji za pomocą fal radiowych. Technologia ta korzysta z fal radiowych do przesyłania danych, a także do zasilania elektronicznego układu czytnika – który służy do rozpoznania i zdekodowania danego obiektu. System umożliwia odczytywanie i zapisywanie danych na odległość – i to w sposób jednoczesny. Składa się z 4 podstawowych elementów, które omówimy poniżej.

1. Czytnik RFID jest elementem spajającym całość systemu i jego „mózgiem”. Można go odpowiednio zaprogramować, np. na odczytywanie wyłącznie wybranych znaczników. To urządzenie z wbudowanym modułem transmisji radiowej, dzięki któremu komunikuje się z tagami RFID, a także zapisuje i odczytuje dane, która są w nich umieszczone. Czytniki RFID dzielą się na ręczne (mobilne) i stacjonarne.

CZYTNIKI RĘCZNE

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.05.14

CZYTNIKI STACJONARNE

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.05.17

2. Antena RFID – emituje fale radiowe, dzięki którym odbiera informacje z tagów oraz wysyła je do czytnika RFID. W przypadku systemu, który wymaga większej liczby punktów zbierania danych, do jednego czytnika można podłączyć wiele anten. Anteny występują w 2 rodzajach, zależnie od polaryzacji. Anteny o polaryzacji liniowej emitują fale tylko w 1 płaszczyźnie: pionowej lub poziomej. Natomiast te o polaryzacji kołowej przekazują informacje w 2 płaszczyznach jednocześnie.

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.07.57

3. Tagi RFID – czyli znaczniki albo transportery RFID, zaś w skrócie: nośniki danych. Mają różne rozmiary i kształty. W chipie taga przechowywane są dane, które mogą być potem zdalnie odczytane. Umieszcza się je na obiektach – podobnie jak kody kreskowe. Tagi mogą jednak pomieścić więcej informacji niż one, a odczyt może odbyć się nawet, gdy nośnik jest schowany. Ponadto można ich używać wielokrotnie. Warto dodać, że tagi, w postaci kart RFID, mogą być również przekazywane poszczególnym użytkownikom.

ETYKIETY

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.08.44

TAGI TWARDE

Zrzut ekranu 2022 03 10 o 11.08.47

4. Oprogramowanie – umożliwia uzyskanie odpowiednich informacji i ich przetwarzanie.

System może być bardziej rozbudowany w postaci stacjonarnych lub mobilnych bramek RFID, wyposażonych dodatkowo w czujniki ruchu, drukarki RFID itp. Wszystko zależy do czego i gdzie jest wykorzystywany. Trzeba jednak zawsze właściwie go skonfigurować i dostosować, tak aby odczyt był prawidłowy, nawet gdy tagi RFID są w ruchu.

System automatycznej identyfikacji danych rozwiązaniem dla różnych branż

Technologia RFID to obecnie standard, jeśli chodzi o system automatycznej identyfikacji danych różnego typu. Umożliwia monitoring obiektów, osób, a nawet zwierząt. Systemy te stosowane są w wielu rozmaitych branżach i procesach. W największym stopniu i na szeroką skalę wykorzystuje się je w przemyśle, produkcji, magazynowaniu i logistyce. Służą przede wszystkim do monitorowania linii produkcyjnej, co wpływa na kontrolę jakości, wykrywanie błędów produkcyjnych czy wad produktu. Procesy mogą odbywać się dzięki nim w zautomatyzowany sposób, ponadto mogą być na bieżąco usprawniane i stale zyskiwać na efektywności.

Warto jednak dodać, że system automatycznej identyfikacji danych znajduje również zastosowanie m.in. w rolnictwie, budownictwie, służbie zdrowia, hotelarstwie. Hotele, które udostępniają sale szkoleniowe do organizacji eventów oraz imprez, wykorzystują go przy rejestracji oraz identyfikacji uczestników, a także do monitoringu ich przemieszczania się w trakcie trwania tych wydarzeń. W przypadku imprez masowych z udziałem dużej liczby uczestników, technologia RFID odgrywa szczególną rolę w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa.

Systemy automatycznej identyfikacji towarów w czasach Przemysłu 4.0

Za pomocą technologii RFID, którą wykorzystują systemy automatycznej identyfikacji towarów, łatwiej też lokalizować, sortować i śledzić maszyny, materiały lub narzędzia. Jako dostawcy nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatycznej identyfikacji obserwujemy stały wzrost ich wdrożeń w różnych branżach. Służby mundurowe korzystają z nich np. w celu monitoringu pobrań i zwrotów broni czy do zarządzania infrastrukturą pojazdów. Identyfikacja i zbieranie informacji odbywa się szybko, dokładnie oraz kompleksowo. Do tego w czasie rzeczywistym i bezkontaktowo.

To wszystko sprawia, że RFID powoli zastępuje tradycyjny system kodów kreskowych. Można zatem przypuszczać, że w niedługim czasie wszystkie przedsiębiorstwa, którym znane jest pojęcie Przemysłu 4.0, będą korzystać wyłącznie z tej technologii. Czwarta Rewolucja Przemysłowa opiera się bowiem na technologiach związanych ze sztuczną inteligencją, rzeczywistością rozszerzoną czy Internetem Rzeczy (IoT) – wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa różnych branż, niezależnie od ich wielkości.

Jak działają etykiety RFID?

Warto na początku podkreślić, że etykiety RFID, w przeciwieństwie do etykiet z powszechnie znanych kodów paskowych, są bardzo odporne na zniszczenia spowodowane warunkami zewnętrznymi. To tylko jedna z zalet, która przemawia za ich większą efektywnością względem tradycyjnych etykiet. Ponadto, oprócz kodów kreskowych, mogą zawierać takie informacje jak np. nazwa firmy czy logo. Etykiety RFID są zasilane energią z fal radiowych, które generują czytniki RFID. Każda z nich ma przypisany numer w postaci kodu, który jest również zapisany na nośniku (tagu RFID).

Ich papierowa powierzchnia służy do zadruku zgodnie z określonym przeznaczeniem. Może nim być m.in. inwentaryzacja wyposażenia czy identyfikacja asortymentu. Oprócz wersji papierowej – etykiety te mogą występować w postaci naklejek zbliżeniowych. Takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne w wyjątkowo niekorzystnych warunkach przemysłowych. Technologia RFID staje się coraz bardziej popularna i wykracza poza przemysł, produkcję i handel. Wymaga jednak specjalistycznej wiedzy w zakresie tego typu rozwiązań i sposobów ich wdrażania. System RFID składa się przynajmniej z kilku, a czasem nawet kilkunastu urządzeń, które wymagają odpowiedniej konfiguracji oraz przetestowania.

Z przyjemnością zajmiemy się tym w Twojej firmie. A jeśli zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie przeprowadzić inwentaryzację w firmie – sprawdź nasze oprogramowanie w technologii RFID: Sietom Inventory. Zapraszamy do kontaktu.

Przykłady bramek RFID

PRZYKLADY bramek rfid
Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.