wdrożenia

Sekcja szermiercza SIETOM AZS-AWFiS GDAŃSK

Sekcja szermiercza przy Akademickim Związku Szermierczym w Gdańsku powstała już w r. 1921 dzięki staraniom por. Kubalskiego. Po II wojnie światowej sekcję reaktywowano w 1948 r. W 1976 r. sekcja została włączona w struktury Klubu Sportowego Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego . Po przemianowaniu w 1981 r. uczelni na Akademię, także i klub zmienił swoją nazwę na KS AZS-AWF Gdańsk. Po zmianie nazwy uczelni w 2002 r.. odkąd uczelnia jest Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu , aktualna nazwa klubu to KS AZS-AWFiS Gdańsk.  

Sekcja szermiercza AZS-u Gdańsk obejmowała szkoleniem 2 konkurencje: szpadę oraz floret i od lat 70-tych zaczęła odgrywać coraz większą rolę w polskiej szermierce. Pierwszy medal Mistrzostw Polski – medal srebrny zdobył dla sekcji w Łodzi w 1973r. florecista Leszek Martewicz, który w tym samym roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Goeteborgu . Pierwszy sukces drużynowo w MP osiągnęła drużyna szpadzistów w Poznaniu w 1977 r sięgając po srebrny medal. Florecistki swój pierwszy medal- brązowy drużynowo – zdobyły w 1982 r. w Krakowie. Trzy lata później , w 1985 r. w Katowicach florecistki zdobyły historyczny – złoty medal w turnieju drużynowym, rozpoczynając na kilka dekad dominację w krajowej rywalizacji. Do dziś gdańskie florecistki zdobyły 27 tytułów drużynowych mistrzyń Polski, co jest wyjątkowym osiągnięciem w historii polskiej szermierki.

Pierwszych olimpijczyków sekcja „dochowała się” w 1988, kiedy to w Igrzyskach XXIV Olimpiady w Seulu startowali: Anna Wojtczak – Sobczak i Hanna Prusakowska (florecistki) oraz Cezary Siess (szpada). Pierwszy olimpijski medal dla sekcji zdobyli we florecie Cezary Siess i Ryszard Sobczak, którzy byli członkami reprezentacji Polski na igrzyskach w 1992 r. w Barcelonie. Następne medale olimpijskie to: srebro drużynowo w Atlancie 1996 (Jarosław Rodzewicz, Ryszard Sobczak) i w Sydney 2000 (Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka) oraz brąz indywidualnie Sylwii Gruchały w Atenach w 2004 .

Do dnia dzisiejszego sekcja ma imponujący dorobek: 4 medale olimpijskie i 95 medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy we wszystkich kategoriach wiekowych .

W 2001 r. sekcja podpisała umowę sponsorską z Sietom Sp. z o.o. , na mocy której spółka została Sponsorem Tytularnym sekcji. Dzięki stałemu wsparciu finansowemu i organizacyjnemu udzielanemu przez spółkę, sekcja może rozwijać działalność szkoleniową oraz organizacyjną o charakterze marketingowym i PR. W świetle reorganizacji polskiego sportu sponsoring Sietom Sp. z o.o. odgrywa w ostatnich latach kluczową rolę w zakresie utrzymania szerokiej profesjonalnej kadry szkoleniowej sekcji. Daje to rzadką możliwość przekazywania kolejnym pokoleniom trenerów tradycji szkoleniowej, myśli , koncepcji oraz umiejętności zawodowych składających się na sławną „gdańską szkołę floretu”.

Galeria

Nasi partnerzy